Ekspres do kawy – jak wybrać?

Jeśli lubisz kawę, z pewnością docenisz walory świeżo zmielonych ziaren i zaparzonego z nich napoju. Smak i zapach są nieporównywalne z kawą wcześniej mieloną lub wariantami rozpuszczalnymi. Na rynku dostępne są rozmaite ekspresy do kawy. Nie wiesz, jak wybrać spośród nich odpowiedni? Skorzystaj z poniższych wskazówek. Dowiedz się, na jakie parametry zwracać uwagę i które opcje mogą okazać się szczególnie przydatne?

1. Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

2. Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

3. Ekspres do kawy – jaki producent zasługuje na uznanie?

4. Funkcje na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ekspresu do kawy

5. Gdzie szukać ekspresu do kawy?

Dostępne na rynku ekspresy do kawy dają wiele możliwości. Znajdziesz wśród nich najprostsze modele, dzięki którym przygotujesz klasyczną małą czarną, espresso lub kawę z mlekiem oraz bardziej zaawansowane urządzenia, które potrzebują chwili, by powstało latte macchiato jak z kawiarni lub zróżnicowane kawy mleczne.

Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

Badania pokazują, że na świecie codziennie wypija się 3 miliardy filiżanek kawy. Ekspresy pozwalają przygotować ulubiony napój w krótkim czasie. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu nawet osoba niewprawiona nie będzie miała najmniejszego problemu z uruchomieniem wybranego programu. Często można indywidualnie dopasować ustawienia – regulacja mocy kawy czy proporcji naparu i mleka nie jest więc kłopotem.

Ekspres do kawy oznacza także oszczędności. Zamiast korzystać z usług kawiarni czy stacji benzynowej możesz cieszyć się naparem we własnych czterech ścianach. Bez problemu przygotujesz kawę do termosu na weekendowy wyjazd. Zyskasz także ulubiony smak kawy, wybierając preferowany gatunek i specyfikę ziaren. Nie musisz zdawać się na decyzję baristy czy asortyment lokalu. Mimo tego, że musisz wydać pieniądze na zakup urządzenia, taka inwestycja szybko się zwróci.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Szeroka gama ekspresów do kawy może przyprawić o zawrót głowy. Jak w tym gąszczu urządzeń wybrać najlepsze?

Ekspresy można podzielić na trzy podstawowe kategorie.

  • Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy to najprostsze rozwiązanie przeznaczone dla osób, którym do szczęścia wystarczy dzbanek pełen kawy. Zmielona kawa – kupiona lub pochodząca z domowego młynka – jest tu po prostu zaparzana przepływającym wrzątkiem, a gotowy napar zbiera się w pojemniku. Taki sprzęt kosztuje niewiele, a efekt dla wielu osób bywa satysfakcjonujący.

  • Ekspresy kolbowe

Nieco więcej możliwości dają ekspresy kolbowe. To urządzenia niskociśnieniowe zapewniające wygodę użytkowania i dodatkowe opcje. Zasada działania jest prosta: dzięki specjalnej pompie wrzątek trafia do pojemnika ze zmieloną kawą, a następnie przedostaje się do kubka lub innego naczynia. W ten sposób możesz uzyskać ciemny napar z delikatną pianką. W wielu przypadkach możesz korzystać z dodatkowych udogodnień, na przykład możliwości ustawienia stopnia gęstości piany. Producenci często wyposażają kolbowe ekspresy w funkcję spieniania mleka, dlatego cappuccino czy latte macchiato staje się całkiem realne.

  • Ekspresy ciśnieniowe

To najdroższe, ale jednocześnie najbardziej zaawansowane ekspresy. Automatyczny ekspres ciśnieniowy sprawi, że bez problemu uzyskasz w swoim domu kawę jak z prawdziwej kawiarni: mocne espresso, idealnie puszyste cappuccino czy doskonale spienione latte macchiato. Wystarczy, że wciśniesz odpowiedni przycisk i już za chwilę będziesz cieszyć się niepowtarzalnym aromatem.

W sklepach znajdziesz także kawiarki lub wygodne ekspresy automatyczne na kapsułki. W ich przypadku możliwości są jednak ograniczone. Kawiarki mają niewielką pojemność, a napar gotuje się w nich dość długo, jednak są doskonałym wyborem na podróż. Z kolei ekspresy kapsułkowe pozwalają na korzystanie jedynie z gotowych kompozycji smakowych przygotowanych przez producenta. Nie wpłyniesz na moc czy gatunek ziaren.

Ekspres do kawy – jaki producent zasługuje na uznanie?

Na rynku obecnych jest wielu producentów ekspresów do kawy. Wśród urządzeń cieszących się największą popularnością znajdują się ekspresy ciśnieniowe DeLonghi, Saeco, Jura czy ekspresy do kawy Philips. Wszystkie one różnią się stopniem zaawansowania i dostępnymi opcjami, jednak eksperci zgodnie podkreślają, że lepiej wybierać znane marki. Powodów jest kilka: przede wszystkim możesz liczyć na godne uwagi parametry i ciekawe opcje. W przypadku ewentualnej usterki łatwiej będzie znaleźć serwis zajmujący się konkretnym typem urządzeń.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ekspresu do kawy

Wybór ekspresu do kawy nie jest decyzją łatwą, dlatego odpowiednio wcześniej poznaj parametry istotnie wpływające na późniejsze użytkowanie.

Duże znaczenie ma ciśnienie generowane przez maszynę – im wyższe, tym bardziej esencjonalny napar. Wysokociśnieniowe ekspresy (powyżej 15 barów) sprawiają, że gorąca woda wydobywa pełnię aromatu. Sprawdź także, czy ekspres wyposażony jest w elementy takie jak:

  • wbudowany młynek – najczęściej wykorzystywany jest ceramiczny lub stalowy typ młynka,
  • system spieniania mleka – niezbędny, gdy zechcesz przygotować napoje caffe latte czy napoje cappuccino,
  • gorące mleko,
  • automatyczny program czyszczenia – automatyczne płukanie i czyszczenie sprawia, że nie będzie trzeba czyścić każdego elementu ręcznie,
  • regulacja ilości zaparzanej kawy,
  • możliwość podgrzania filiżanek.

Niektóre nowoczesne modele umożliwiają sterowanie smartfonem. Do wyboru masz także ekspresy do kawy z młynkiem lub na kawę już zmieloną.

Gdzie szukać ekspresu do kawy?

Ekspresy do kawy kupisz stacjonarnie lub internetowo. Warto wykorzystać specjalne platformy zakupowe, takie jak Skąpiec, dzięki którym porównasz propozycje różnych sklepów i wybierzesz najkorzystniejszą opcję.

 

Author: doskonale-wnetrza.com.pl