Remont w wakacje, jak zrobić go z głową?

Wakacyjne miesiące są najlepszym czasem na przeprowadzenie remontu mieszkania i domu. Ciepła pogoda sprzyja szczególnie pracom na podwórku. W trakcie lata jednak podejmujemy się także malowania pokoi, kafelkowania łazienki czy po prostu odświeżenia wnętrz. Prace remontowe towarzyszą nie tylko osobom indywidualnym, ale również wszelkim instytucjom, które np. zajmują się w tym czasie poprawą elewacji.

Argumentami, które najczęściej przemawiają za przeprowadzeniem remontu latem są przede wszystkim dłuższe i cieplejsze dni, mniejszy ruch na ulicach i w sklepach czy możliwość wysłania dzieci na wakacje. Bałagan, który tworzy się podczas wszelkich prac w domu o wiele łatwiej jest opanować, gdy ich nie ma. Wolny pokój można natomiast zaadoptować do przechowania wyjętych z szaf ubrań czy urządzeń i sprzętów. No i przecież trudno wyobrazić sobie np. wymianę okien lub kaloryferów zimą.

Centralne ogrzewanie

Wakacje to również idealny moment na wymianę centralnego ogrzewania. Ale mimo dodatnich temperatur, trzeba wcześniej pamiętać o zabezpieczeniu systemu grzewczego, aby żadna nieprzewidziana awaria nie zaskoczyła nas w chłodniejsze dni. Są to prace remontowe podczas, których panuje ogromny bałagan, a koszty ich są zazwyczaj wysokie. Dzieje się tak dlatego, że wymianie grzejników prawie zawsze towarzyszy wymiana wszystkich rur, nawet jeśli są jeszcze w bardzo dobrym stanie. Jest to wskazane, ponieważ zgromadzone w nich osady mogą powodować zatykanie wąskich przelotów wody w nowych kaloryferach, co w efekcie przyśpiesza proces ich korozji i zakłóca pracę całego systemu.

Prace na zewnątrz

Prace podwórkowe jak odnawianie dachu, malowanie balkonu, budowanie lub modernizacja tarasu również najlepiej przeprowadzić latem. O tej porze roku rzadziej możemy spodziewać się nieprzyjemnej pogody, która może popsuć całą wizję projektu. Jest to po prostu czas, kiedy najłatwiej o dobre warunki atmosferyczne. Jak można zauważyć prace remontowe na zewnątrz w wakacje prowadzone są praktycznie wszędzie – na ulicach, drogach, w budynkach, szkołach, klatkach schodowych, ogrodach czy na działkach.

Najważniejszy plan działania

Na samym początku tuż przed rozpoczęciem prac remontowych najważniejsze jest sporządzenie odpowiedniego planu działania i kosztorysu. Bez niego może zapanować chaos nad którym później ciężko będzie zapanować, a do tego niektóre koszty mogą nas niemile zaskoczyć. Dlatego też, warto zaplanować jakiej skali zmian chcemy dokonać w mieszkaniu. Czy będą to czysto naprawcze robótki czy może kompletny remont?

Następnie konieczne jest sporządzenie wstępnego kosztorysu. Pomogą nam w tym dostępne, na stronach internetowych, kalkulatory budowlane. Ewentualnie możemy poprosić o pomoc również wybraną – koniecznie zaufaną i sprawdzoną – ekipę remontową. Pamiętajmy także, że wybór odpowiednich osób do przeprowadzenia remontu jest kluczową kwestią, bo dzięki nim prace mogą przebiec szybko i spokojnie lub z komplikacjami i nieprzyjemnym finałem.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl

 

Author: doskonale-wnetrza.com.pl