W ostatnich latach mamy do czynienia z rosnącą popularnością stylu klasycznego. Jest to prawdziwy hit w wystroju wnętrz. Styl klasyczny cieszy się dużym uznaniem zwłaszcza wśród osób, które przykładają bardzo dużo uwagi do tego, jak wygląda wnętrze ich mieszkania. Styl klasyczny kojarzy im się z dobrą jakością, starannym wykonaniem i prestiżem.
Jeśli zastanawiasz się nad wykończeniem mieszkania w Warszawie, koniecznie weź pod uwagę firmę, która ma w swojej ofercie aranżację mieszkania w stylu klasycznym. Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się takie wnętrza i jak osiągnąć prawdziwie klasyczny efekt w swoich czterech ścianach.
Krótka historia aranżacji w stylu klasycznym
Każda moda w aranżacji wnętrz ma swoją historię, która czyni ją wyjątkową na tle innych sposobów wystroju mieszkań i domów. W przypadku stylu klasycznego jest podobnie. Nie od zawsze architekci wnętrz byli w stanie powołać do istnienia wnętrza, które zachwycałyby tak dystyngowanym stylem i klasą. Kiedy narodził się styl klasyczny?
Klasycyzm to nurt w literaturze i sztuce, który popularność zyskał w XVII wieku i cieszył się nią aż do wieku XIX. Rozwijające się wówczas tendencje, takie jak harmonia symetria i odwołania do antyku, nie ominęły także trendów w ówczesnej architekturze. Styl klasyczny początkowo rozwijał się we Francji, by niebawem podbić wnętrza w całej Europie. W różnych częściach świata rozwijały się także nurty poboczne, czego przykładem jest klasycyzm rosyjski.
Podstawowe zasady stylu klasycznego
Niektóre rodzaje aranżacji wnętrz po chwili w centrum fleszy odchodzą do lamusa i znikają z centrum zainteresowania projektantów wnętrz. Nie możemy tego jednak powiedzieć o stylu klasycznym. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to trend prawdziwie ponadczasowy. Wnętrze w stylu klasycznym może być wielowymiarowe: przytulne, nowoczesne, szlachetne i drobiazgowe – ale nigdy nudne i nijakie. ‘
Klasycznymi wnętrzami rządzi kilka podstawowych zasad. Bardzo ważne są eleganckie, proste linie, które stają się punktem wyjścia do doboru innych elementów. Ważną rolę w klasycznych wnętrzach pełnią naturalne materiały, zwłaszcza drewniane podłogi (wyjątkowo dobrze sprawdzi się jodła). Podstawową paletą barw są kolory pastelowe, przy czym sufit powinien być biały. Nie może także zabraknąć kolumn, przywodzących na myśl wystawne wnętrza pałaców.
Atmosferę bogactwa nadają kryształowe żyrandole i wyszukane dekoracje. Klasyczne wnętrza nie mogą się także obejść bez dzieł sztuki (dla ciekawego kontrastu można użyć dzieł sztuki współczesnej) i drogich materiałów i mebli. Ważne są także ornamenty, przybierające najczęściej kształt liści laurowych. Całość efektu dopełniają wielkie zasłony z wysokiej jakości tkanin. To wszystko ma nadać wnętrzu atmosfery luksusu, właściwego XVII wiecznym dworom królewskim. Mimo takich wyszukanych dodatków, w aranżacji wnętrz w stylu klasycznym ważną wartością pozostaje prostota. Z tego względu dobry projektant wnętrz musi potrafić zachować umiar w wyborze ekskluzywnych elementów wystroju. Przesada nigdy nie jest dobra.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się styl klasyczny?
Mamy dobrą wiadomość dla fanów rozwiązania, zgodnie z którym cały dom lub mieszkanie zaaranżowane są w jednym stylu. Styl klasyczny sprawdzi się doskonale w różnego typu pomieszczeniach. Szczególnie dobrze wygląda jednak w salonie. Chyba każdy chciałby móc przyjąć swoich gości w salonie, który wręcz kipi elegancją. Klasyczny salon przepełniony eleganckimi meblami i dekoracjami zrobi wrażenie nawet na największych estetach.
Mimo szczególnego przywiązania do estetyki, styl klasyczny sprawdzi się też dobrze we wnętrzach głównie funkcjonalnych, takich jak kuchnia i łazienka. Świetnym rozwiązaniem jest także aranżacja sypialni w tym stylu – możecie się wówczas poczuć jak rodzina królewska. Nieco odwagi wymagałoby jednak urządzenie w tym stylu pokoju dla dziecka – jednak do odważnych świat należy. Mamy nadzieję, że artykuł zachęcił Was do spojrzenia przychylnym okiem na styl klasyczny.
Wszystkie akcesoria i dodatki potrzebne do przygotowania klasyczne wnętrza znajdziesz na https://otownetrze.pl
Najnowsze komentarze