Pierścienie O-ring – czym są i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Pierścienie O-ring wykorzystywane są w naprawdę przeróżnych sytuacjach, gdyż mają one dość szerokie zastosowanie. Są one tak właściwie jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów uszczelnień gumowych. Czym one jednak się charakteryzują i gdzie dokładnie znajdują swoje zastosowanie?

Czym są pierścienie O-ring oraz czym mogą się pomiędzy sobą różnić?

Popularne pierścienie O-ring, nazywane najczęściej potocznie zwyczajnie oringami są tak naprawdę gumowymi uszczelkami i tak jak sama nazwa wskazuje, ich budowa kształtem przypomina literkę „O”. Są to uszczelki wykonywane z wielu różnych surowców. Jest to dość ważne, gdyż przy wyborze konkretnych uszczelek można sugerować się właśnie materiałem, z którego zostały wykonane, gdyż to właśnie wybór takiego materiału jest decydujący przy dopasowywaniu uszczelek do funkcji, jaką mają konkretnie spełniać. Ich najważniejszą cechą jest fakt, iż charakteryzują się one bardzo wysokim stopniem elastyczności, dzięki czemu z łatwością dopasowują się one do wielu różnych urządzeń bądź maszyn. Dzięki właśnie tej charakterystycznej cesze oraz dość specyficznym kształcie, odnajdują swoje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Pierścienie O-ring różnią się pomiędzy sobą, chociażby wielkością, przez co jesteśmy w stanie dobrać spośród nich dokładnie taki rozmiar, który idealnie będzie spełniał nasze potrzeby. Co wyjątkowo ważne, oringi są obustronne, co jest ich kolejną wielką zaletą, gdyż dzięki temu potrafią się jeszcze lepiej dopasować do danej konstrukcji.

Do czego używa się pierścieni O-ring?

Nie ma się co dziwić, iż pierścienie Oring są jednymi z najczęściej wybieranych uszczelek na rynku. Mają one wiele zalet, dzięki którym odnajdują swoje zastosowanie naprawdę w różnych sytuacjach. Tak jak już wcześniej wspomniano, na to, gdzie najlepiej sprawdzą się dane oringi, wpływa przede wszystkim materiał, z którego zostały one wykonane. Najczęściej oringi wykonywane są z takich surowców jak na przykład NBR, FKM, EPDM, czy też slikon. Warto więc przy ich wyborze, zastanowić się przede wszystkim, w jaki sposób chcemy używać takich uszczelek i być może wtedy wybór danego surowca okaże się łatwiejszy. Najczęściej jednak oringi wykorzystywane są na przykład do uszczelniania maszyn, pojazdów, rurociągów, czy też wszelkich instalacji technicznych. Co więcej, mogą być one wykorzystywane w dość zróżnicowanych warunkach, jako iż są one bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, działanie płynów hydraulicznych czy kwasów przemysłowych, a nawet smarów oraz olejów. Jedną z ważniejszych funkcji tych uszczelek jest też fakt, iż odporne są one także na bardzo wysokie oraz niskie temperatury. Większość oringów rewelacyjnie sprawdza się w temperaturach pomiędzy -30 stopni Celsjusza aż do 90 stopni Celsjusza. Jak łatwo się domyślić, to, jak bardzo odporne są te uszczelki, uzależnione jest przede wszystkim od materiału, z którego zostały one wykonane. Na przykład oringi wykonane z trwalszych materiałów, potrafią wytrzymać nawet w naprawdę bardzo wysokich temperaturach, na przykład aż 200 stopni Celsjusza.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl