Jeśli podobnie jak my kochasz biel we wnętrzach, podpowiemy Ci, jak ciekawie i stylowo urządzić białe mieszkanie – bez wrażenia sterylności i chłodu. Doradzimy Ci również, jak wykorzystać lampy stojące w doświetlaniu jasnych przestrzeni.
Kolor biały kojarzy się z czystością, świeżością i elegancją. Wprowadza do pomieszczeń przytulność, ciepło, lekkość i klasę. Nic dziwnego, że stał się podstawą stylu skandynawskiego. W projektach wielu architektów wnętrz można zauważyć dominację bieli. Białe są ściany i podłogi, meble, lampy stojące i rozmaite dodatki. Biel pasuje do każdego wnętrza – dużego domu, małego mieszkania, nowoczesnego apartamentu czy lokalu komercyjnego. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Wykorzystując dodatkowe źródła światła, np. lampy podłogowe, białą przestrzeń można z łatwością optycznie powiększyć. Należy jednak pamiętać, że kolor biały nie może totalnie opanować wystroju, bo pomieszczenie stanie się sterylne, zimne i nieprzyjazne. Zacznie przypominać szpitalne sale. Poza tym należy zwrócić uwagę na praktyczność białych elementów, które bywają trudne do utrzymania w czystości. O ile jasne panele, meble czy lampy są stosunkowo proste do wyczyszczenia, tak zestaw wypoczynkowy z białą, materiałową tapicerką to już ryzykowna decyzja. Pozwalając bieli królować, bardzo ważne jest, by wybierać produkty i materiały najwyższej jakości, odporne na przebarwienia i bezproblemowe w pielęgnacji.
Różne twarze bieli
Decydując się na białe wnętrza, wszystkie elementy w tym kolorze muszą do siebie idealnie pasować. Należy pamiętać, że kupując meble i dodatki różnych producentów, odcienie bieli zapewne będą się różnić. Śnieżna biel, ecru, kość słoniowa, brudna biel, krem – na jednej płaszczyźnie różnice w odcieniach staną się wyraźnie widoczne, obniżając estetykę całego wystroju. Jeśli masz wątpliwości, czy odcienie bieli będą do siebie pasować, poproś sprzedawcę o porównanie kolorów.
Sztuka kontrastów
Biel jest niezwykle prosta i piękna, ale do pełnego wydobycia jej potencjału potrzebne są też inne kolory. W białych wnętrzach dobrze sprawdzają się kontrastujące dodatki: szara lub czarna lampa podłogowa, kolorowy fotel, wzorzyste poduszki, ciemniejsza sofa, dużo kwiatów, ciekawa grafika, barwna tapeta lub duży obraz na jednej ze ścian oraz dekoracje wykonane z drewna, wikliny, marmuru lub kamienia. Uwaga! Dodatki nie mogą zdominować wystroju. Mają stanowić jedynie delikatny kontrast dla wszechobecnej bieli.
Umiar i wyczucie
Biel jest niekwestionowaną królową barw i znakomitą bazą do realizacji najśmielszych wizji aranżacyjnych. Jak w większości dziedzin życia, tak samo w przypadku urządzania białych (i nie tylko) wnętrz, najważniejsze są umiar i wyczucie. Jeśli Twój biały wystrój wydaje Ci się zbyt surowy i chłodny, spróbuj poeksperymentować z wyrazistymi dodatkami. Możesz wykorzystać nowoczesne lampy stojące, obrazy, ramki ze zdjęciami, poduchy, narzuty czy rośliny.
Najnowsze komentarze