Odpowiednia ilość snu u dzieci: Jak bardzo jest to ważne?

Dla zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji każdego dziecka, niezwykle ważny jest sen. Ma wpływ zarówno na funkcjonowanie w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej oraz umysłowej. Jaka jest optymalna ilość czasu, którą najmłodsi członkowie rodzin powinni spędzać w łóżku? Ile snu potrzebują dzieci w zależności od wieku?

Rozwój i wzrost

Sen u dzieci, to czas, w którym produkowana jest somatotropina, czyli hormon wzrostu. Wspomaga rozwój mięśni, kości i innych tkanek. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, aby w dziecięcej sypialni znalazł się wygodny materac, a higiena sypialniana była sumiennie przestrzegana. Zbyt mała ilość czasu poświęconego na nocny wypoczynek wiąże się z problemami w zakresie wzrostu, które mogą odbić się na dobrostanie fizycznym w przyszłych latach życia.

Sen, a nauka i rozwój poznawczy

Dzieci już od pierwszych godzin życia poznają świat i nabywają nowe umiejętności. W nocy rozwija się układ nerwowy, a mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia. Optymalne ilości snu są niezwykle ważne z perspektywy nabywania nowych umiejętności poznawczych, a także rozwijania pamięci – w tym tej psychoruchowej. Dzieci w różnym wieku, w sytuacjach deficytu snu stają się drażliwe i mają problemy z koncentracją (podobnie zresztą, jak osoby dorosłe).

Ile powinny spać dzieci?

W zależności od wieku zmieniają się potrzeby dzieci dotyczące snu. Noworodki powinny mieć łóżeczko z samym materacem – poduszki i pluszaki są niewskazane. Na tym etapie rozwoju należy dbać bowiem nie tylko o prawidłowy wzrost, ale również zminimalizować ryzyko śmierci łóżeczkowej. Z kolei wraz z wiekiem, warto nieustannie przywiązywać wagę do zmieniania materaca w łóżku dziecka na nowy model – wraz z wzrostem wagi.

A jaką ilość czasu dzieci powinny poświęcać na sen w zależności od wieku?

  • Niemowlęta – od momentu narodzin, aż do ukończenia 1 roku życia, czas przeznaczony na sen powinien zmniejszać się od 17 godzin na dobę w pierwszych dniach życia, do 15 godzin w wieku 12 miesięcy.

  • Dzieci po ukończeniu 1 roku życia – średnia, zalecana ilość snu to od 11 do 14 godzin.

  • Dzieci w wieku przedszkolnym – 10-13 godzin na dobę to optymalna, z reguły wystarczająca ilość czasu.

  • Dzieci w wieku szkolnym – najlepsza ilość snu to 9-12 godzin na dobę

Do zalecanych norm nie należy zbytnio się przywiązywać. Każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia.

Sen w wieku dziecięcym jest niezwykle ważny. Wpływa na ogólny rozwój psychofizyczny każdego malucha. Dlatego warto zadbać o to, aby dobrze wyposażyć sypialnię pociechy i sumiennie przestrzegać podstawowych zasad higieny sypialnianej.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl