Wybieramy wyciskarkę wolnoobrotową. Na co zwrócić uwagę?

Zdrowe odżywianie stało się obecnie nie tylko ważną dziedziną w sferze planowania diet. Oznacza też określony styl życia i pewnego rodzaju filozofię. Wśród wielbicieli soków warzywnych i owocowych mamy skrajnych ,,surowych ” frutarian, wegan oraz osoby, które chcą po prostu poprawić swoją kondycję lub zadbać o zdrowie własnych dzieci i innych członków rodziny. Niektórzy mają w planach przeprowadzenie kuracji leczniczej ziołami. Bez względu na powód, dla którego marzy nam się wyciskarka, zanim ruszymy na zakupy, powinniśmy się bacznie przyjrzeć poszczególnym charakterystykom tych urządzeń. Na rynku sprzedażowym istnieje szeroka gama wyciskarek wolnoobrotowych. Różnią się marką, rodzajem i ilością elementów, ceną, wydajnością i łatwością użytkowania. Zatem, jak wybrać najlepszą wyciskarkę wolnoobrotową?

Wyciskarki jednoślimakowe ( pionowe ):

Wyciskarki pionowe, zaopatrzone w jeden ślimak, znajdujący się w pionie, sprawiają, że wyciskanie przebiega szybciej niż w wyciskarce poziomej. Składniki nie wymagają ciągłego popychania, wystarczy je wrzucić i czekać na sok. Jeśli wyciskarka ma duży otwór, przygotowanie soku trwa jeszcze krócej. Doskonale sprawdzi się do większości składników, takich jak owoce , w tym cytrusy, a także do jarmużu, selera naciowego, natki pietruszki, szpinaku oraz innej zieleniny i roślin bulwiastych. Poradzi sobie z ziołami i twardymi owocami, np. ananasem. Łatwa w obsłudze oraz w utrzymaniu czystości. Dosyć sprawnie się składa. Jej niewątpliwą zaletą oprócz czasu przygotowania soku, jest cena. Wyciskarki do soków jednoślimakowe będą tańsze niż wyciskarki dwuślimakowe. Są one jednak mniej wydajna. Końcowy efekt w postaci soku nie zawsze jest klarowny, a w napoju może być obecna pulpa. Mimo wszystko, ten rodzaj wyciskarki jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny. Często zaopatrzony w przyssawki do lodów i sorbetów. Ponadto, zazwyczaj nie trzeba używać popychacza.

Wyciskarka dwuślimakowa

Niezwykle wydajna w procesie przygotowywania soków z ziół. Idealna do kuracji leczniczych. Wyciska ona więcej soku z tego samego składnika w porównaniu do wyciskarki jednoślimakowej. Nie zawiedzie też podczas wyciskania twardych warzyw, takich jak, np. buraki. Sok jest czysty, klarowny, gęsty i smakowity. Wolniej natomiast przebiega wyciskanie miękkich składników, np. pomidora. Minusem jest fakt, że we wlocie, podczas robienia soku robi się zastój, uniemożliwiając tym samym dokładanie kolejnych składników. Często więc trzeba odrobiny cierpliwości, aby móc cieszyć się końcowym efektem. Warzywa i owoce muszą być pokrojone na małe kawałki. Niezbędny będzie też popychacz. Podczas produkcji soku należy użyć nieco siły, żeby przepchnąć składniki. Jeśli są to zioła, nie ma wówczas żadnego problemu z przeciskaniem ich pomiędzy dwa obracające się ślimaki. Ten rodzaj wyciskarki zajmuje trochę więcej miejsca niż wyciskarki do soków jednoślimakowe. Jej mycie i doprowadzenie do porządku zajmuje również więcej czasu niż przy wyciskarce pionowejj.

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe

Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Kwestie, które należy wziąć pod uwagę to, m.in. ile czasu możesz poświęcić na wyciskanie soku, z czego będę wyciskać sok, czy zależy mi na klarowności, jak często i w jakich ilościach planuje przyrządzać napój? Zastanówmy się także, ile miejsca jesteśmy w stanie wygospodarować na kuchennym blacie, aby wyciskarka się zmieściła. Istotne jest również to, czy mamy zamiar od czasu do czasu robić koktajle, sorbety lub lody. W podjęciu decyzji nie należy kierować się tylko ceną. Najważniejsze jest bowiem to, aby wyciskarka była funkcjonalna i użyteczna, adekwatnie do naszych wymagań i potrzeb.

 

Artykuł powstał przy współpracy z hishine.pl

Author: doskonale-wnetrza.com.pl