Żywienie zwierząt w trakcie zimy

Czym wzbogacić pokarm zwierząt hodowlanych zimą? Nie jeden gospodarz głowi się czym nakarmić swoje zwierzęta gdy nie ma dostępu do zielonych pastwisk. Przechowywane siano jest bardzo często odrzucane przez zwierzęta. Głównym powodem jest zapach kurzu, który wraz z czasem gromadzi się w nim.

Najczęściej wybieranym przez gospodarczy rodzajem paszy są wysłodki. Wysłodki buraczane powstają jako odpad z produkcji cukru z buraków cukrowych. Jest to składnik wyjściowy do wszystkich pasz. Wysłodki niemelasowane jak sama nazwa wskazuje nie zawierają melasy, a ta składa się aż w około 70 procentach z sacharozy. Stąd też wysłodki melasowane mają wysoki indeks glikemiczny porównywalny do indeksu glikemicznego zawartego w owsie. Melasa to składnik, który ma za zadanie poprawiać smak paszy oraz niwelować zapach kurzu. Natomiast wysłodki niemelasowane mają niższy indeks glikemiczny stąd też są polecane dla zwierząt hodowlanych z tego względu, że nie powodują otyłości, krótkotrwałego pobudzenia czy też problemów metabolicznych jak to jest w przypadku wysłodków melasowanych.

Wysłodki niemelasowane są polecane przez lekarzy weterynarii, hodowców oraz specjalistów żywienia zwierząt. Pasza ta jest polecana szczególnie dla zwierząt ciężko pracujacych oraz borykajacych się z problemami alergii oraz z trawieniem. Jest to pasza mająca bardzo dobry wpływ na jakość wyglądu sierści, zębów czy na przykład kopyt.

Aby przygotować paszę z wysłodków należy wcześniej je namoczyć od kilku do kilkunastu godzin. Nie należy podawać ich na sucho. Wysłodki są bardzo bogate we włókna, które wspierają pracę układu trawiennego, a przede wszystkim zapobiegają odwodnieniu. Producenci oferują pasze z wysłodków niemelasowanych z dodatkiem zestawu witamin takich jak A, E czy D3, które dodatkowo wzbogacają dietę zwierząt w niezbędne elementy do budowy kości, właściwej maści sierści, budowy kopyt, utrzymania prawidłowego zdrowia czy długo żywotności zwierząt.

Ceny pasz z wysłodków buraczanych niemelasowanych są dość przystępne. Mając na uwadze, że zużycie paszy na dzień powinno wynosić na przykład w przypadku koni od 1 kg do 3 kg w ciągu dnia. Pasza dostępna jest w workach o różnej wadze stąd też możemy dostosować wielkość opakowania do zapotrzebowania paszy w zależności od wielkości naszego gospodarstwa.

Zdrowie plynie z jelit. Pamiętajmy, że jeśli chcemy utrzymać dobrostan zdrowotny naszych zwierząt na odpowiednim poziomie musimy zainwestować w pasze dobrej jakości. Wiele firm oferujących wysłodki w swoich paszach stosuje wysłodki bez segregacji tak zwane wysłodki gorszego sortu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że naszym zwierzętom podajemy pasze odpowiedniej jakości należy wybrać firmę o dobrej opinii, której produkt posiada wszelkiego rodzaju atesty oraz spełnia normy. Inwestycja w dobrej jakości pasze dla zwierząt bardzo szybko nam się zwróci. Zwierzęta, którym zmieniono paszę na tą z dodatkiem wysłodków wykazują lepsze zdrowie, rzadziej chorują, oraz mają ładniejszy wygląd zewnętrzu błyszcząca śmierć zdrowsze zęby i kości.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl