Wybieramy kinkiety i inne lampy do baru

Nowoczesny bar kojarzy się przede wszystkim z dobrą muzyką, wysokiej jakości alkoholem, miłą obsługą i przytulnym klimatem. O tym ostatnim w dużym stopniu decyduje oświetlenie. Aby zbudować w lokalu wyjątkową, barową atmosferę, warto sięgnąć po industrialne kinkiety.

Atmosfera panująca w pubie czy barze często w większym stopniu decyduje o sukcesie lokalu niż jego lokalizacja albo poziom cen. Nikt nie chce spotykać się z przyjaciółmi w surowych, nijakich, ponurych wnętrzach – zwłaszcza, gdy konkurencji w mieście nie brakuje. W uzyskaniu funkcjonalnych, efektownych i co najważniejsze klimatycznych wnętrz barowych, wspierają nas industrialne lampy ścienne oraz inne rodzaje loftowego oświetlenia.

Znaczenie kinkietów we wnętrzach

Kinkiety ścienne w dyskretny, subtelny, a jednocześnie skuteczny i niezwykle stylowy sposób doświetlają poszczególne strefy wnętrza. Znakomicie nadają się do rozświetlania barów prowadzonych w piwnicach lub niskich lokalach, ponieważ gabaryty pomieszczeń często uniemożliwiają zawieszenie lamp wiszących nad stolikami (byłoby to niewygodne i niebezpieczne dla gości). Obecnie oświetlenie ścienne jest dostępne w wielu różnych wzorach i rozmiarach. Jeśli zdecydujemy się np. na kinkiety płaskie, to zyskamy więcej miejsca na inne dekoracje ścienne, optycznie powiększymy przestrzeń i dodamy jej głębi.

Kinkiety industrialne do barów

Oświetlenie industrialne może kojarzyć się bardziej z surowym loftem niż z ciepłymi, przytulnymi wnętrzami. Dlaczego zatem tak wielu projektantów przestrzeni barowych decyduje się wprowadzić do lokalu fabryczne dodatki zamiast postawić np. na urokliwy styl skandynawski albo rustykalny? Zasadniczo powody są dwa – funkcjonalność i design. Kinkiety i lampy wiszące w industrialnym stylu z metalowymi kloszami albo pozbawione kloszy rewelacyjnie sprawdzają w miejscach komercyjnych. Są łatwe do utrzymania w czystości, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Drobne rysy oraz inne oznaki codziennej eksploatacji i upływającego czasu nie są na nich widoczne. Do tego świetnie wyglądają i fenomenalnie korespondują z różnymi, modnymi aranżacjami. Industrialne lampy fantastycznie prezentują się nie tylko w samym barze, ale także w innych pomieszczeniach, np. w toaletach i szatniach. Klasyczne lampy podłogowe z materiałowymi abażurami, kryształowe żyrandole czy bogato zdobione kinkiety zwykle nie nadają się do lokali gastronomicznych, które są codziennie odwiedzane przez wiele osób. Dekoracyjne oświetlenie z materiałowymi elementami jest niepraktyczne ze względu na trudne czyszczenie, ryzyko uszkodzenia i łatwe chłonięcie zapachów (w barach często serwuje się smażone przekąski).

Jakie lampy do baru oprócz kinkietów?

Do nowoczesnego baru warto wprowadzić także industrialne lampy wiszące. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem jest lampa typu pająk z żarówkami zawieszonymi na długich, dekoracyjnych kablach. Lampy pająki są akcentem bardzo wyrazistym, dlatego pozostałe elementy aranżacji mogą (powinny) być już stonowane. „Spokojniejszą” i bardziej uniwersalną alternatywą dla pająków są proste lampy wiszące z klasycznymi, metalowymi kloszami (płytkimi lub głębokimi), wykończonymi na szary lub czarny mat. Dobrze wyglądają zwłaszcza zawieszone w jednym rzędzie nad długimi stołami lub nad całym barem. W przypadku większych przestrzeni można pokusić się o inne rodzaje oświetlenia, np. duże, industrialne lampy podłogowe, które pozwalają niewielkim kosztem zamienić mało wyraziste wnętrza w kultowy, klimatyczny bar.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl