Charakterystyczne elementy architektoniczne: zdobienia i detaliki w aranżacji

Charakterystyczne elementy architektoniczne: zdobienia i detaliki w aranżacji

Architektura to dziedzina sztuki, która od zawsze wiązała się z estetyką i bogactwem zdobień. Odpowiednie wzornictwo i proporcje likeziki zdobiły nie tylko pałace i kościoły, ale też proste chłopskie chaty. Dziś na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają wprowadzenie piękna do naszych domów. Oto kilka ciekawych propozycji:

1. Szlachetne wypukłe wzory

Jeden z najbardziej klasycznych sposobów na wprowadzenie eleganckiej atmosfery do wnętrza to umieszczenie na ścianie lub na suficie bogatych sytuacja żeber. Szlachetny kunszt mistrzów rzeźbiarzy i stiukatorów ożywi każdą aranżację, w tym reprezentacyjne i eleganckie wnętrza, ale też te odrobinę bardziej nowoczesne.

2. Geometryczne dekoracje

Najnowsze trendy to dekoracje geometryczne, w tym trójwymiarowe panele i żywe wzory, dodające wnętrzu niebanalnego charakteru. Mogą być one wykonane z różnorodnych tworzyw, od betonowych po drewniane, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

3. Freski – inspiracje z dawnych czasów

Freski to jedna z odmian malarstwa ściennego, która od wieków zdobiła mury takich miejsc, jak katedry, zamki lub pałace. Dziś ponownie wchodzą na salony, zdobiąc nie tylko pomieszczenia reprezentacyjne, ale także nowoczesne wnętrza. Mogą one zostać wykonane zarówno na płycie gipsowej, jak i na kliencie lub oklejonej tapetą ścianie.

4. Malowane dekoracyjne listwy

Dekoracyjne listwy to jeden z bardziej eleganckich sposobów na uwypuklenie np. portalu drzwiowego lub okna. Ich malowana kolorystyka dopasowana do barw ściany sprawia, że są niewymownie stylowe i eleganckie.

5. Meble z ornamentami

Ornamenty dobrze sprawdzają się nie tylko na ścianach, ale także na meblach. Drewniane lub metalowe szafy, konsolki i ławki stylizowane na meble z epoki renesansu lub baroku to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi i wprowadzenie do wnętrza eleganckiej atmosfery. Mogą one być wykonane ręcznie, co dodatkowo podkreśla ich unikalność.

Jak widać, zdobienia i detaliki w aranżacji wnętrz to nie tylko przaśny styl przeszłości, ale też nowoczesność, która czerpie ze wszystkich epok. Dzięki zastosowaniu jednego (lub kilku) z powyższych sposobów na ozdobienie wnętrza można nadać mu wyjątkowy charakter i osobowość.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl