Małe mieszkanie, duże możliwości: jak optymalnie wykorzystać przestrzeń

W dzisiejszych czasach większość osób decyduje się na zakup niewielkich mieszkań. Często jednak po wprowadzeniu się do takiego lokum zaczyna się myśleć, jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w osiągnięciu tego celu.

1. Planuj przestrzeń i korzystaj z minimalistycznego stylu

Planowanie ma kluczowe znaczenie, gdy chodzi o optymalizację przestrzeni w małym mieszkaniu. Niepotrzebne meble oraz inne elementy tylko zapełnią już i tak ograniczoną powierzchnię. Postaw na minimalistyczne rozwiązania – nie tylko łatwiej będzie utrzymać porządek, ale także mózg odbierze przestrzeń jako większą.

2. Postaw na meble wielofunkcyjne

W przypadku małych mieszkań warto postawić na meble wielofunkcyjne, które nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję, ale także skrywają w sobie dodatkowe miejsce do przechowywania. Przykładem mogą być łóżka z pojemnikami na pościel, stoły z rozkładanym blatem, sofy z szufladami czy półki z miejscami na klucze.

3. Wykorzystaj wolne przestrzenie

Często w małych mieszakaniach nie wykorzystuje się dostępnej powierzchni, takiej jak np. okna. Rozwiązaniem może być umieszczenie nadokiennych półek, które pozwolą na przechowywanie drobiazgów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wybór drzwi – przesuwne lub rozsuwane zyskają dodatkową powierzchnię, którą można przeznaczyć na inny cel.

4. Technologia = pomysł na optymalne wykorzystanie przestrzeni

Dostępne dziś na rynku technologie mogą znacznie pomóc w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Przykładem mogą być aplikacje mobilne, które pozwalają na przeglądanie ofert mebli z funkcją koszyka. Można też zainwestować w inteligentny system oświetlenia, który pozwoli regulować natężenie światła, dostosowując je do stylu życia, a co za tym idzie, oszczędzić miejsce.

5. Stwórz przestrzeń na wysokości

Gdy już wykorzystaliśmy powierzchnię w poziomie, warto zwrócić uwagę na miejsce nad naszymi głowami. Regały wiszące, kosze na powieszenie na ścianach lub zawieszki do przechowywania odzieży pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze i wykorzystać przestrzeń w „trzecim wymiarze”.

Podsumowując, przebywanie w niewielkim mieszkaniu nie musi być uciążliwe, a optymalne wykorzystanie powierzchni wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami minimalistycznego stylu oraz postawić na meble i akcesoria, które będą spełniały więcej niż jedną funkcję.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl