Wnętrza z charakterem w stylu rustykalnym: ciepło i urok wiejskiego domu

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób pragnie powrotu do korzeni i stylu życia związanych z naturą. Niektórzy zapominają o zabieganiu o materiałowe dobra i chcą skupić się na tworzeniu przytulnego domowego gniazdka. Jednym z takich sposobów jest stworzenie wnętrza w stylu rustykalnym.

1. Charakterystyka stylu rustykalnego
Styl rustykalny kojarzy się z urokiem wiejskiego domu i przyrody. Nawiązuje do czasów, kiedy całe osady składały się z drewnianych chat i glinianych chatek. Dlatego tez wnętrza w tym stylu opierają się na ciepłych kolorach i naturalnych surowcach. Wszystkie elementy wykorzystane w tym stylu są na wpół matowe, jakby dostrajające z wiekiem.

2. Elementy wystroju wnętrza rustykalnego
Do podstawowych elementów stylu rustykalnego należą: drewno, kamień, skóra i tkaniny. Wszystkie one tworzą idealny miks, który przyciąga domowników i gości. W meblach można spotkać prostotę i funkcjonalność. Niezwykle cenne są w nich ławy drewniane wykonane z klepek lub drzewa, które z czasem nabierają jeszcze większego uroku.

Do dekorowania wnętrz w stylu rustykalnym używa się rozmaitych dodatków, takich jak:
– figury zwierząt (kozy, kury, owce)
– dekoracyjne pudła wykonane z wikliny lub ręcznie robione
– zabytkowe elementy: żelazne klamki, kute motywy, stare lustra
– kolorowe kwiaty i oryginalne doniczki, które nadają wnętrzu dodatkowej energii

3. Kolory w rustykalnych wnętrzach
Nasza wyobraźnia kojarzy się z rustykalnymi wnętrzami z kolorami zieleni, ciemnej czerwieni, klasycznej bieli czy beżu. Odcienie te tworzą harmonijny, nasycony klimat i z reguły stwarzają warunki do relaksu.

4. Ożywienie rustykalnego wystroju
Świetnym sposobem na ożywienie rustykalnego wystroju jest dodanie kilku stylowych akcentów. Wśród nich pierwsze skrzypce odgrywają oryginalne lampy. Zagłowia łóżek lub fotele przyozdobione dodatkowo spuszczonymi frędzlami lub dziergane poduszki przyciągają uwagę użytkowników.

5. Podsumowanie
Wnętrza w stylu rustykalnym to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć przytulną przystań w zgodzie z naturą. Dzięki wykorzystaniu prostych mebli i dodatków, można stworzyć niebanalne wnętrze, które zabrać nas będzie na wiejskie pola i wręcz pozwoli poczuć wiatr we włosach.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl