Istotne kwestie dotyczące ogrzewania podłogowego czyli ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na piętrze?

W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od montowania kaloryferów, na korzyść ogrzewania podłogowego. Bez wątpienia jest to sposób ogrzewania, który dobrze wpływa na codzienne życie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nie ma nic przyjemniejszego od stawiania stóp tuż po obudzeniu na ciepłej podłodze, ale również ze względu na fakt, że im jest wyżej, tym niższa jest temperatura, co jest niezwykle korzystne dla ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie podłogowe zyskuje na coraz większej popularności. Należy jednak wiedzieć co się wiąże z tym sposobem ogrzewania, aby decyję o jgo montażu podjąć jak najbardziej świadomie.

O czym pamiętać decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, w tym zwłaszcza dużą oszczędność oraz nie unoszenie kurzu, co jest szczególnie istotną kwestią z punktu widzenia osób posiadających alergię. Pomimo tego, należy zdawać sobie również sprawę z jego ograniczeń. Główną wadą jest fakt, że nie można stosować go pod wszystkimi powierzchniami, przez co już dużo wcześniej musimy określić ulokowanie takich urządzeń jak wanna lub szafki kuchenne. Należy jednak pamiętać również o tym, że jest to ogrzewanie, które potrzebuje zdecydowanie dłuższego czasu do nagrzania pomieszczenia, niż ma to miejsce w przypadku grzejników. Z tego względu warto stosować je jedynie w pomieszczeniach, w których stosunkowo często przebywamy.

Ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na piętrze

W pokojach typu sypialnia bardziej korzystnym rozwiązaniem może się jednak okazać instalacja grzejników, które w razie potrzeby szybko podwyższą temperaturę otoczenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jego zamontowanie w całym domu musimy zdawać sobie sprawę z tego, że posiada ono inne wymagania w zależności od tego, czy ma ono znajdować się na parterze, czy piętrze. Główną kwestią, o jakiej trzeba pamiętać jest to ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na piętrze trzeba położyć, a ile na parterze. Izolacja termiczna powinna wynosić co najmniej 13 centymetrów, jeżeli kładziemy ją na gruncie. W przypadku, gdy układamy ją jednak na stropie, wystarczy już zamontować płytę styropianową o grubości mieszczącej się w zakresie 2,5-3,5 cm, aby ogrzewanie podłogowe działało prawidłowo i wydajnie.

 

Author: doskonale-wnetrza.com.pl