Jak dobrać szafkę pod umywalkę?

Jednym z elementów niezwykle przydatnych w każdej domowej łazience jest szafka montowana bezpośrednio pod umywalką. Stanowi ona bowiem znakomite miejsce do przechowywania kosmetyków, ręczników, środków czystości, a także wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych. Dodatkowo skutecznie wzbogaca aranżację wnętrza. Na rynku są dostępne szafki pod umywalkę zróżnicowane pod względem estetyki wykonania, rozmiaru czy udogodnień konstrukcyjnych. 

Kilka kluczowych atutów 

Omawiane szafki świetnie sprawdzają się zwłaszcza w łazienkach o ograniczonej przestrzeni użytkowej, gdyż zajmują znacznie mniej cennego miejsca aniżeli regały stojące i kolumny wiszące. Dają możliwość bezproblemowego zagospodarowania w roli praktycznego schowka, ułatwiając jednocześnie utrzymanie należytej czystości. Jak by tego było mało, pozwalają na efektywne zamaskowanie syfonu, rur odpływowych i innychh elementów wchodzących w skład instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przekłada się to oczywiście na wyraźne podniesienie atrakcyjności wizualnej całego pomieszczenia. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że szafki pod umywalkę wprost idealnie nadają się do zabudowy automatycznej pralki, nie sprawiają większych trudności w procesie montażu i są oferowane w licznych wariantach kolorystycznych. 

Rozmiar i materiał wykonania to parametry wiodące

Wybierając szafkę, należy najpierw zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar, który musi być perfekcyjnie dopasowany do warunków przestrzennych łazienki. Najważniejsza jest szerokość – w sklepach znajdziemy konstrukcje mające od 60 do nawet 120 cm. Jeśli zaś chodzi o wysokość, to może ona wynosić między 45 a 80 cm (w zależności od producenta). Pamiętajmy koniecznie, aby zawsze pozostawić nieco wolnego miejsca po bokach mebla, bo ułatwi to usuwanie zabrudzeń z korpusu i zapobiegnie gromadzeniu się szkodliwej wilgoci w zakamarkach. Drugi istotny parametr to materiał, z jakiego szafka została stworzona. Ma on zasadniczy wpływ nie tylko na jej wygląd, ale także na żywotność oraz walory eksploatacyjne. Najlepiej postawić na model z praktycznej płyty MDF pomalowanej proszkowo albo pokrytej specjalną okleiną drewnopodobną. Alternatywę stanowi naturalne drewno zabezpieczone lakierem przeciwwilgociowym (wnętrza rustykalne, skandynawskie). Pożądanym udogodnieniem są solidne nogi ze stali nierdzewnej. 

Pozostałe czynniki wymagające rozważenia

Przy zakupie szafki pod umywalkę warto dodatkowo zainteresować się zastosowanym w niej mechanizmem otwierania i zamykania. Doskonale spiszą się w szczególności innowacyjne zawiasy z funkcją cichego domyku. Nie można też pominąć kolorystyki, która powinna z jednej strony korespondować z wystrojem pomieszczenia, a z drugiej wpisywać się w indywidualne preferencje. W większości łazienek świetnie prezentują się modele całkowicie białe, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać wersje w odcieniu antracytowym, czarnym, a nawet czerwonym. Podobne zasady dotyczą wzornictwa – np. we wnętrzach urządzonych w stylu retro sprawdzą się szafki z dekoracyjnymi frontami drewnianymi, natomiast we wnętrzach nowoczesnych szafki minimalistyczne, pozbawione jakichkolwiek fantazyjnych zdobień. Spore znaczenie ma ponadto liczba szuflad i schowków.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl