Luty – co trzeba zrobić w ogrodzie?

Piękny ogród

Dobrze urządzony ogród to marzenie wielu. Posiadacze tej dodatkowej przestrzeni mogą nazwać się szczęściarzami, ponieważ dzięki niej zyskują wiele ciekawych możliwości. Ogród jednak to nie tylko przyjemność, odpoczynek i piękne widoki, ogródek to również obowiązki, które trzeba wypełniać przez cały rok. Dzięki dbaniu o te szczególne miejsce, otoczenie będzie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne.

Luty – co trzeba zrobić

Kalendarium prac ogrodniczych w lutym wypełnione jest czynnościami, które koniecznie trzeba wykonać w trosce o dobro ogrodu:
1. Drzewa i krzewy – należy sprawdzić, czy woda i śnieg nie zmyły wapna z pni. Jeśli tak się stało, trzeba koniecznie ponowić bielenie.
2. Cięcie drzew i krzewów owocowych – to właściwie najważniejszy obowiązek ogrodnika w tym zimowym miesiącu. Dzięki temu drzewa i krzewy odwdzięczą się obfitymi plonami.
3. Śnieg – może być zaletą dla drzew, ponieważ dzięki jego warstwie szkodniki nie dostaną się do pnia. Śnieg wokół należy więc dobrze udeptać, aby był twardy i tworzył bezpieczną, ochronną warstwę.
4. Wysiewanie nasion do skrzynek – można to zrobić już teraz, jest tak w przypadku selera, pora czy cebuli zwyczajnej.
5. Wysiew roślin ozdobnych jednorocznych – możesz zająć się tym w lutym.
6. Ten zimowy miesiąc jest także odpowiedni, aby dokonać kontroli stanu okrycia roślin.
7. Rozbicie skorupy śniegu na trawniku – warto tego dokonać, ponieważ pod nią może rozwinąć się pleśń śniegowa. W lutym można również nawozić trawnik, najlepiej zrobić to pod koniec miesiąca.

Podsumowanie

Chociaż luty to zimowy miesiąc, ogrodnik nie może wówczas odpocząć. To tak naprawdę pracowity czas. Trzeba przecież skontrolować stan ogrodu i odpowiednio przygotować go na nowy sezon. Dla miłośników prac ogrodowych jest to szczególny czas, ponieważ od tej pory będą w nim spędzać coraz więcej chwil. Warto więc zakasać rękawy i zadbać o piękno swojego ogródka.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl