Kolory a rozmiar pomieszczenia: jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń

Kolory w pomieszczeniach mają ogromny wpływ na jego optyczny rozmiar. Dobrze dobrane kolory mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać większe, niż jest w rzeczywistości. Z drugiej strony, nieodpowiednio dobrane kolory mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać jeszcze mniejsze. W tym artykule postaramy się przedstawić, jakie kolory sprawdzą się najlepiej w zależności od wielkości pomieszczenia.

1. Jasne kolory rozjaśniają pomieszczenie
Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają wrażenie większej przestrzeni. Szczególnie dobrze sprawdzą się kolory białe, pastelowe i delikatne odcienie żółci. Jeżeli mamy niewielkie okna, a pomieszczenie jest ciemne, to taki kolor pomoże w odbiciu światła, dzięki czemu będziemy mieli wrażenie przestronności.

2. Kontrasty powiększą pomieszczenie
Mimo że jasne kolory są idealne do powiększania małych pomieszczeń, to warto czasem zastosować kontrasty. W tym przypadku dobrze sprawdzą się jasne i ciemne kolory w zestawieniu ze sobą. Ciemne ściany będą optycznie się oddalać, a jasne dodadzą przestrzeni i rozświetlą pomieszczenie.

3. Użyj lusterek
Lustra są idealne do optycznego powiększania pomieszczeń, szczególnie tych ciemnych i niewielkich. Dobrze umiejscowione lustra odbiją światło, co poszerzy perspektywę przestrzeni. Można też postawić lustra na ścianach, co dodatkowo powiększy pomieszczenie.

4. Eksperymentuj z kolorami podłóg
Podłogi są równie ważne, jak ściany, i też wpływają na optyczny rozmiar pomieszczenia. Jasne podłogi sprawiają, że przestrzeń jest większa, a ciemne, niskie pomieszczenia sprawią, że całe pomieszczenie będzie wyglądać nisko i ciemno.

5. Nie zapominaj o meblach
Meble również wpływają na optyczny rozmiar pomieszczenia. Jeżeli mamy niewielkie pomieszczenie, to lepiej wybrać mniejsze meble, które nie będą dominować. Brak przestrzeni między meblami sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Można też wybierać meble w jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Podsumowując, odpowiednio dobrane kolory mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń. Warto pamiętać, że jasne kolory i kontrasty dodadzą przestrzeni, a ciemne kolory będą optycznie ją zmniejszać. Lustra, jasne podłogi i mniejsze meble również wpłyną na optyczny rozmiar pomieszczenia.

Author: doskonale-wnetrza.com.pl